Váš prezident nemá o Tibetu správné informace, říká neteř lámy, který zemřel v čínském vězení

Přidáno

PRAHA „Čínská kultura převažuje ve školách i veřejném prostoru. Mladí Tibeťané nemají dost příležitostí používat svůj mateřský jazyk,“ říká Nyima Lhamová, neteř lámy Tenzina Deleka Rinpočheho. Duchovní vůdce zemřel předloni v čínském vězení.

Lidovky.cz: Půl roku od odchodu z Tibetu do indické Dharamsaly (centrum tibetských exulantů včetně dalajlamy – pozn. red.) jste přijela upozornit na nevyjasněné úmrtí vašeho strýce do Česka, tedy do země, jejíž prezident se netají sympatiemi k Pekingu. V reakci na kritiku, že Čína potlačuje lidská práva v Tibetu, namítal, že to byla před čínskou okupací feudální a otrokářská společnost. Co říkáte na taková slova?
Myslím, že váš prezident není dobře informován o situaci v Tibetu. Nemá správné informace o jeho historii. Čína je dobře známá svojí propagandou. Její úřady se snaží ospravedlnit zlo, které páchají. Snaží se vypadat dobře i kvůli ekonomickýmpříslibům. Lidé s přístupem k pravdivým informacím ale vědí, jaká je skutečná situace.

Lidovky.cz: Jak dnes, bezmála sedm desetiletí od anexe Pekingem, vypadá každodenní život v Tibetu?
Každodenní život Tibeťanů je velmi obtížný a situace značně depresivní. Tibeťané ale nemají žádný způsob, jakým sdílet se světem tyto své pocity a obavy. Situace je zcela pod kontrolou čínských orgánů a jejich represivních politik. Je to také čínská kultura, která převažuje ve školách a veřejném prostoru. Tibeťané nemají dost možností používat svůj mateřský jazyk. Je tu nebezpečí, že tibetští mladí se asimilují s většinovou čínskou společností.

Lidovky.cz: Váš strýc, láma Tenzin Delek Rinpočhe, byl jedním z těch, kteří se zasazovali o zachování tibetské kulturní identity a životního prostředí, když vystupoval mimo jiné proti těžařům nebo stavbám přehrad v Tibetu. V roce 2002 ho ale čínské úřady odsoudily za bombový útok ve městě Čcheng-tu v jihozápadní Číně…
Byl odsouzen na doživotí na základě smyšlených obvinění. Zemřel v čínském vězení po 13 letech. Během návštěvy ve vězení řekl mé matce, že nikdy žádný zločin nespáchal. Že jediné, čím se provinil, byla oddanost a věrnost Jeho Svatosti dalajlamovi a Tibetu, za což se také těšil velké úctě u lidí. Zakládal kláštery, školy pro sirotky a domy pro staré.

Během posledního setkání s matkou na ni opakovaně apeloval, aby jeho případ předala k vyšetření s tím, že ho ve vězení hrubě a často bili, až ztratil vědomí. Když skončili, říkali mu, ať tedy ukáže nějaké své nadpřirozené schopnosti, jestli nějaké má. Čínské úřady ho viděly jako hrozbu. Jako někoho, kdo zpochybňuje jejich cíl zničit tibetskou identitu a kulturu.

IVANA MILENKOVIČOVÁ, Lidovky.cz

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/vas-prezident-nema-o-tibetu-spravne-informace-rika-neter-lamy-ktery-zemrel-ve-vezeni-gne-/zpravy-svet.aspx?c=A170302_170817_ln_zahranici_fas