Obsazení tibetských řek: Čínské „bojiště“ vodní energie v Tibetu
Přidáno
Vzácné protesty proti výstavbě nové vodní přehrady v Tibetu, která hrozí katastrofálními dopady na nejvyšší a největší náhorní plošinu na světě a na oblasti po proudu v Číně, byly potlačeny násilnými zásahy paramilitárních jednotek. Plánovaná přehrada Kamtok (čínsky: Gangtuo) ve svatých horách Gèndong ohrožuje vysídlení vesnic a starověkých buddhistických klášterů v horních tocích řeky Drichu (čínsky: Jinša nebo Jang-c’-ťiang).
Zpráva serveru Turquoise Roof.
Tyto protesty upozorňují na naléhavý problém čínských těžebních plánů, které zasahují do tibetské krajiny a způsobují riziko sesuvů půdy, zemětřesení a nejistoty ohledně potravin, což ovlivňuje desítky milionů lidí žijících po proudu v Číně, Indii a dalších asijských zemích. Navzdory nebezpečí spojenému se seismicky nestabilní oblastí, kde jsou říční systémy kvůli změně klimatu stále nepředvídatelnější, státem vlastněné konglomeráty urychlují výstavbu megastaveb a související infrastruktury v Tibetu.
Čína staví přehrady nyní již ve výše položených tocích pramenů největších asijských řek v Tibetu, v oblastech, které dříve patřily mezi nejméně dotčená prostředí na Zemi. Tibet je čínskými inženýry popisován jako „hlavní bojiště čínské výstavby vodní energie“, zatímco jeden čínský hlavní inženýr varoval, že výstavba přehrady v horním toku řeky Drichu je jako stavět „výškové budovy na tofu“.
Výstavbu přehrady Kamtok vede čínská státní společnost Huadian, jeden z největších světových producentů emisí uhlíku, která minulý měsíc uzavřela strategické partnerství s německým Siemens. Tato společnost má aktiva a podniky v zemích zapojených do čínské Iniciativy pásu a stezky.
Plány na výstavbu znamenají, že celá místní populace – mniši i laici, staří i mladí – bude nucena se vystěhovat z vesnic a klášterů, které existují v posvátných horách Gèndong podél Drichu, známé také jako horní tok Jang-c’-ťiang, nejdelší a největší řeky na euroasijském kontinentu.
Paramilitární jednotky po únorových protestech v oblasti Derge v Kardze (čínsky: Kanzi) v provincii S’-čchuan (v tibetské oblasti Kham) uvalily lockdown kvůli stavbě přehrady o výkonu 1,1 milionu kilowattů.
I čínští učenci a úředníci Komunistické strany Číny (KSČ) zdůrazňují význam klášterů s „neocenitelnými“ buddhistickými freskami ze 14. století, které přežily Kulturní revoluci, ale nyní jsou ohroženy demolicí a vysídlením stovek mnichů.
Videozáznamy poskytující vzácný pohled na situaci v oblasti zachycují pokojné setkání Tibeťanů před sídlem okresní vlády v Kardze dne 14. února, kde žádali zastavení výstavby přehrady. O týden později dorazily do dvou klášterů ve městě Wonpotoe (čínsky: Wangbuding) týmy okresních úředníků a policistů, aby připravily demolici. Záznamy, které byly tajně poslány mimo Tibet, ukazují opata kláštera a starší Tibeťany na kolenou, jak pláčou a žádají úředníky, aby zastavili projekt přehrady a nevystěhovávali je z jejich země. Jiné záběry ukazují mnichy, kteří jsou obklíčeni a zadržováni policií. Tibetští demonstranti byli zbiti tak vážně, že museli být hospitalizováni, a stovky lidí byly zadrženy, přičemž někteří čelí obvinění z trestné činnosti.
Straníci nyní varovali Tibeťany, že masivní hydroprojekt v horním toku Jang-c’-ťiang – řeky, která je známá jako důležitá kolébka čínské civilizace – bude pokračovat bez ohledu na okolnosti. Tento vývoj ruší příkaz čínského ministerstva životního prostředí z roku 2009, který nařídil společnosti Huadian Corp pozastavit „nelegální“ výstavbu přehrad ve středním toku Jang-c’-ťiang v Tibetu z důvodu ekologických obav.
Výstavba přehrady Kamtok nese riziko kaskády nepříznivých důsledků jak na náhorní plošině, tak v Číně. Slouží jako připomínka toho, že čínská politika v Tibetu – kde je voda považována za „strategický zdroj“ ze strany státu KSČ – ovlivňuje globální klimatické systémy, které již čelí problémům s nedostatkem potravin a vody v souvislosti s táním ledovců a nepravidelnými monzunovými cykly. Přední tibetský profesor působící v Pekingu odhalil údaje ukazující, že řeky Tibetu jsou stále méně předvídatelné.
Tibetská náhorní plošina, která je zdrojem sladké vody a pramenem osmi největších říčních systémů na Zemi, představuje kritický zdroj pro deset nejhustěji osídlených zemí světa. Ale Čína urychlila plány na postupné přemísťování výstavby přehrad do prudších terénů.
Při návštěvě provincie S’-čchuan loni v červenci, Si Ťin-pching zdůraznil priority Číny v používání Tibetské náhorní plošiny jako hlavní těžební zóny pro vodu, elektřinu a lithium a vyzval provinční úředníky, aby „napsali novou kapitolu pokročilé modernizace Číny“. Dokončení světově nejvyšší vysokonapěťové rozvodné sítě v roce 2018, spojené s výstavbou plně elektrifikované vysokorychlostní železnice z Čcheng-tu v provincii S’-čchuan do Lhasy, dokazuje požadavky KSČ na energetické zdroje založené na vodní energii a plány na intenzivní výstavbu infrastruktury v Tibetu.
Nyní jsou tyto dlouhodobé plány zaměřeny na propojení hydroenergetiky v horních tocích asijských divokých řek s těžbou solární energie, větrné energie, vodní energie, lithia, mědi, zlata, stříbra a molybdenu. Čína již celosvětově vede v oblasti fotovoltaických solárních panelů, větrných turbín, výstavby vodních přehrad a energetických sítí, které je propojují s vzdálenými průmyslovými uživateli. Také plní agendu budování národa, kdy využívá tibetské krajiny a řeky pro čínské účely a zároveň usiluje o změnu vnitřní tibetské identity a historie, čímž posiluje čínský kulturní nacionalismus.
Plány Číny zahrnují zvýšení hladiny vody natolik, aby dosáhla na dno přehradní stěny následující přehrady po proudu, přičemž většina plánované výstavby se koncentruje na Drichu (čínsky: Jinša, horní Jang-c’-ťiang). Tato kaskáda, série nádrží, přemění dravou horskou řeku na řetězec umělých jezer, z nichž každé přesně sousedí se svým sousedem po proudu. Tento plán vyžaduje stěny přehrad, které budou patřit mezi nejvyšší na světě, a to až 300–400 metrů. V nejhorším případě to riskuje řetězovou reakci, kdy postupně selžou přehrady, což způsobí selhání další přehrady, která je smetena přívalem vody až 12 metrů vysokým
Interaktivní mapa (klikněte na obrázek níže)