Společný dopis G7 vyzývající vedoucí představitele k vydání společného prohlášení odmítajícího zásahy Číny do reinkarnace Jeho Svatosti
Přidáno
Vážení ministři zemí G7.
My, koalice mnoha organizací zabývajících se lidskými právy v Tibetu, Vám dnes píšeme před 51. summitem lídrů G7, který se bude konat v Kanadě ve dnech 15. až 17. června 2025. Vítáme rostoucí pozornost, kterou vlády G7 věnují porušování lidských práv v Tibetu, a vyzýváme Vás, abyste podnikli další společné kroky k odsouzení eskalujících snah Číny o vymazání jedinečné identity a náboženství Tibeťanů.
Mezi nejznepokojivější patří zintenzivnění kampaně Komunistické strany Číny (KSČ) zaměřené na manipulaci a kontrolu procesu reinkarnace tibetských buddhistů, zejména nástupnictví Jeho Svatosti 14. dalajlamy, a na dosazení vlastního kandidáta na jeho místo. Za tímto účelem KSČ prosadila vnitrostátní zákony upravující reinkarnace a agresivně propagovala státem jmenovaného pančhenlamu Gyaltsena Norbu. Mezitím Gedhun Choekyi Nyima, 11. pančhenlama, zůstává nezvěstný a nejsou k dispozici žádné zprávy o jeho zdravotním stavu ani místě pobytu.
Jeho Svatost 14. dalajláma důsledně a jednoznačně tvrdí, že jediná autorita ohledně jeho reinkarnace spočívá na něm a tibetském lidu, přičemž výslovně vylučuje jakoukoli roli čínské vlády. Dal jasně najevo, že pokud bude instituce dalajlamy pokračovat, jeho nástupce se narodí mimo Čínskou lidovou republiku, ve svobodné zemi, a že Tibeťané a mezinárodní společenství by měli odmítnout jakéhokoli kandidáta vybraného Pekingem z politických důvodů.
Jeho Svatost oslaví v červenci 2025 devadesáté narozeniny a s přibývajícím věkem je stále důležitější, aby vlády celého světa vyvinuly mnohem silnější připravenost a multilaterální koordinaci, aby mohly předvídat, co přijde. V příloze naleznete novou zprávu „Ochrana tibetských náboženských práv: řešení čínské politiky reinkarnace“, která poukazuje na řadu alarmujících vývojů souvisejících s čínským vměšováním, důkladně analyzuje kroky Pekingu z pohledu mezinárodních standardů v oblasti lidských práv a předkládá vládám řadu naléhavých doporučení.
Čínská vláda uvalila na tibetský buddhismus přísné kontroly. Nikdo není z těchto kontrol vyňat, a to ani mniši a mnišky, kteří čelí extrémnímu útlaku při vyznávání své víry, ani děti. Prostřednictvím rozsáhlého systému koloniálních internátních škol je přibližně jeden milion tibetských dětí násilně odděleno od svých rodin a zbaveno práva učit se a praktikovat své náboženství.
Čínská nadvláda nad Tibetem, který je okupován již více než sedm desetiletí, je jedním z posledních pozůstatků kolonialismu 20. století a země G7 musí zaujmout stanovisko na obranu základních svobod a práv. V únoru 2025 udělila organizace Freedom House(5) Tibetu globální skóre svobody nula ze sta, což je méně než Severní Korea a Súdán.
Vyzýváme vás proto, abyste se otevřeně vyjádřili k těmto porušováním lidských práv v Tibetu prostřednictvím společného prohlášení, které bude požadovat ukončení čínského zasahování do výběru a jmenování tibetských buddhistických vůdců, včetně jakékoli budoucí reinkarnace dalajlamy, o které musí rozhodovat výhradně tibetský lid v souladu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv.
Vaše vlády mají společně jedinečnou pozici k tomu, aby mohly vyvinout silný a přímý vliv na čínské vedení, a vyzýváme vás, abyste využili této klíčové multilaterální příležitosti k řešení existenčních hrozeb pro identitu a kulturu Tibeťanů.
Podepisují
Více na International Tibet network.