Vyměnili jste lidská práva za byznys s Čínou, vytkli vládě demonstranti
Přidáno
Zatímco na Pražský hrad mířily stovky čínských i českých byznysmenů i politiků, před Matyášovou branou a u sochy T. G. Masaryka protestovaly asi dvě desítky lidí s vlajkami Tibetu. Byl mezi nimi i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. „Vláda vyměnila hodnotu lidských práv za špinavý byznys,“ vytkl vládě Bohuslava Sobotky.
Právě Sobotka a prezident Miloš Zeman mají záštitu nad akcí, která se od čtvrtka koná na Hradě. Čínského investičního fóra se účastní pětistovka politiků a šéfů firem. Jde hlavně o to, jestli se podaří přilákat další čínské investice do České republiky a naopak zvýšit vývoz do této země.
Kritici akce však poukazují například na to, že hlavní host, čínský vicepremiér Čang Kao-li, podle nich stojí za pronásledováním a mučením členů hnutí Fa-lun-kung v Číně.
„Free Tibet,“ volali odpůrci akce, mezi nimiž byli i Bursík a bývalá poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques, která je nyní stejně jako Bursík členkou Liberálně ekologické strany.
U Masarykovy sochy rozvinuli i plachtu, na níž jsou společně bývalý prezident Václav Havel a dalajlama, spolu s nápisem „Češi Tibet podporují“. Visela už na na domě Bursíka, který kandiduje do senátu na Praze 1 za TOP 09, a pak se kvůli výhradám památkářů přestěhovala na dům na Rašínově nábřeží, kde žil Havel.
„Nebuďte smutní, že vás tu není víc. Horší by bylo, kdyby tu nebyl nikdo,“ řekla Jacques asi dvěma desítkám protestujících. „Na Rudém náměstí v Moskvě protestovalo v srpnu 1968 proti okupaci Československa osm lidí,“ dodala pro iDNES.cz Jacques.
Jeden z protestujících byl tvrdší. „Hanba kolaborantům,“ říkal českým politikům a podnikatelům, kteří také mířili na čínské investiční fórum a zvolili cestu přes Hradčanské náměstí. Kolem demonstrantů museli projít třeba ministr průmyslu Jan Mládek, exministryně školství Petra Buzková či jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Čínští byznysmeni, kteří pospíchali na akci na Hradě, si protestu většinou moc nevšímali. Pak se ale náhle objevily desítky lidí s velkými čínskými vlajkami, kteří si stoupli tak, aby na plachtu s Havlem a dalajlamou nebylo vidět. Jenže to se jim moc nepovedlo. Policisté, kterých bylo kolem Hradu nebývale mnoho, je donutili udělat špalír, aby hosté mohli projít. Na jedné straně se tak ocitli odpůrci pročínského kurzu zahraniční politiky současné české vlády s vlajkami Tibetu, na straně druhé Číňani, z nichž někteří měli i malé české vlaječky.
Když policisté donutili Číňany, aby se rozestoupili, ozval se od sochy prvního československého prezidenta potlesk. Protičínských demonstrantů nebylo sice mnoho, ale jejich plachta s Havlem a dalajlámou byla dál i od Hradu vidět.
Číňani napadli příznivce Fa-lun-kung
Příznivci Fa-lun-kung lidi na Hradčanském náměstí oslovovali s peticí na podporu pronásledovaných členů. Přinesli s sebou transparenty na podporu svobodného Tibetu a tibetské vlajky.
Odpoledne, kdy na Prašném mostě poblíž Pražského hradu projížděla čínská delegace, několik lidí z davu Číňanů příznivce Fa-lun-kung napadlo. Pokusili se jim strhnout transparent s čínským a českým nápisem „Fa-lun-kung je dobrý“. Proti útočníkům zasáhla policie, jednoho musela povalit na zem a zalehnout. Na pomoc mu poté běželo několik dalších lidí z davu. Policii se podařilo situaci po chvíli uklidnit, na pomoc si povolala desítky dalších policistů z okolí Hradu.
Praha, 28. srpna 2014
Zdroj: idnes.cz