Zneužití velkých dat: Dekódování digitálního sledování Číny v Tibetu
Přidáno
Zpráva odhadující zvýšený digitální dohled čínské vlády v Tibetu, charakterizovaný povinnou instalací aplikace „Národní centrum proti podvodům“ na chytré telefony. Tato aplikace, původně prezentovaná jako nástroj prevence podvodů, je ve skutečnosti klíčovou součástí širšího dohledového systému. Zpráva byla vytvořena ve spolupráci s Tibet Watch v Londýně a vychází ze svědectví tibetského uprchlíka z oblasti Golog ve východním Tibetu (dnešní provincie Čching-chaj).
Zpráva serveru Turquoise Roof.
Naše vyšetřování se zaměřilo na analýzu verzí této aplikace pro Android a Windows. Zjistili jsme, že sbíraná data by mohla přesahovat rámec detekce internetových podvodů a sloužit k širším kontrolním mechanismům. Patří sem propojení s databázemi spravovanými Úřadem pro vyšetřování kriminality, což odráží širší strategii dohledu a kontroly v regionu.
Zpráva také zkoumá platformu „Integrovaná aplikace pro boj s podsvětím v Tibetu“ – pokročilý big data systém pro policejní účely. Analýza vládních zakázek odhalila, že tento systém slučuje data z různých stávajících systémů Úřadu pro veřejnou bezpečnost v Tibetské autonomní oblasti (TAR) do centrální Oracle databáze. Tento databázový systém, postavený na americké technologii, hraje zásadní roli v kampani, která kriminalizuje i umírněné kulturní, náboženské projevy, podporu práv jazykových menšin a sociální práci v Tibetu.
Toto vyšetřování o zneužití analýzy velkých dat čínským bezpečnostním státem v Tibetu přináší nový pohled na dosah stranických mechanismů do osobního prostoru. To nejen mění způsob, jakým lidé komunikují, ale má i celospolečenský „mrazivý efekt“ na to, jak přemýšlejí, cítí a navazují vztahy, což v mnoha případech vede k úplnému rozpadu kontaktů.
Integrace široké škály pokročilých technologií v Tibetu – systémů poháněných umělou inteligencí, propojujících rozpoznávání obličejů s internetovým prohlížením, monitorováním aplikací, sledováním DNA a genomických dat a geolokačními údaji – zdůrazňuje děsivý přístup k vládnutí v 21. století. Tento systém využívá strojového učení k posílení kontrolních mechanismů a potlačení individuálních svobod a sebeurčení.
Jsou patrné jasné paralely ve využití špionážního softwaru a univerzálních zařízení pro extrakci dat na policejních kontrolních stanovištích jak v Tibetu, tak v Sin-ťiangu. Podobně fungují v obou regionech pokročilé platformy pro analýzu velkých dat, a přestože se jednotlivé systémy mohou lišit, strategie kontroly a potlačování prostřednictvím zpravodajsky řízené policie je v obou regionech evidentní. Civilní systémy sledování poháněné umělou inteligencí, zavedené v Tibetu a Sin-ťiangu, vycházejí z vojenských systémů velení a řízení (C4ISR) a jsou integrovány do doktríny společných operací PLA. Čínští vývojáři softwaru uznali tuto evoluci, kde jsou města a obce, kde lidé žijí, považována za bojiště.